سوادکوهی‌های مقیم تهران به بهار سلام دادند

سوادکوهی‌های مقیم تهران به بهار سلام دادند

منبع: (عادل جهان آرای.روزنامه همشهری مازندران،اسفند1389)

در پنج‌شنبه سرد 12اسفند که برف نرم‌نرمک و دانه‌دانه روی برج آزادی فرود می‌آمد، مازندرانی‌های مقیم تهران در سالن مجموعه آزادی گردهم آمدند تا به سرمای زمستان و رقص گیج گل‌برف‌های آن وقعی نگذارند و برای طلیعه بهار دست‌افشانی کنند و شعر بخوانند.

در طول سال 89 مازندرانی‌های مقیم تهران چندین برنامه و گردهمایی برگزار کردند و در آن شاعران، ادبا، اندیشمندان و مسئولان مازندرانی سخنرانی‌ کردند، خوانندگان و نوازندگان نواهنگ‌های زیبای مازنی را نواختند و دیگر گروه‌های هنری بخش‌هایی از فرهنگ‌، آداب و سنن استان را برای تهرانی‌ها و مازنی‌های تهران‌نشین که برای کسب نان و روزی، دشت و سبزه و رودها را به حال خود گذاشتند، اجرا کردند تا خود و فرزندان آنان گوشه‌هایی از داشته‌های فرهنگی نیاکانشان به تماشا بنشینند.

تابستان گذشته گروه فرهنگی پارپیرار جشنواره «تی‌تی» را در پارک ملت تهران برگزار کرد که با استقبال خوب مردم تهران و مازنی‌های مقیم پایتخت روبه‌رو شد و جمعیت عظیمی به تماشای فرهنگ مازندران نشستند و آن را تحسین کردند. در آن جشنواره گوشه‌هایی از فرهنگ استان از جمله مراسم عروسی، مجمه‌سری، سرتراشان و... به همراه پخت غذاهای سنتی اجرا شد. زیبایی آن مراسم هنوز در خاطره‌ها وجود داشت، که یک بار دیگر مرکز فرهنگی و هنری پارپیرار با همکاری دیگر انجمن‌های مازنی مقیم مرکز مانند «انجمن‌های بابلی‌های مقیم تهران»، «انجمن فرهنگی تلارپه» و «مرکز سوادکوه‌شناسی» «سومین جشنواره شعر و موسیقی تبری‌زبان» را روزهای 10و11آبان (تیرمای سال 1522تبری) در تالار میلاد برگزار کردند. در آن دو شب گروه‌های مختلف تبری‌زبان استان‌های گلستان، سمنان، تهران به همراه هنرمندان مازنی برنامه‌های متنوعی را به نمایش گذاشتند که مورد استقبال فراوان مردم قرار گرفت.

دو ماه بعد از آن برنامه، سومین نشست مازنی‌ها، این بار به ظاهر مخصوص حوزه سوادکوه بود که در آن آلاشتی‌ها، زیرابی‌ها، شیرگاهی‌ها، پل‌سفیدی‌ها و روستاهای اطراف در زیر سقف تالار آزادی گردهم آمدند تا به اصطلاح خود آخرین «شونیشت» سال 89 را برگزار کنند.

همایش گرچه به نام «اولین همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران و حومه و تجلیل از اندیشمندان سوادکوه» نامگذاری شده بود، اما سوادکوهی‌ها در این تالار تنها نبودند، دیگر هم‌وطنان مازنی از رامسر تا علی‌آباد، حتی هموطنان گیلانی خود را به تالار رساندند تا نغمه‌ها و آواآهنگ‌های شیرین مازنی را در آخرین روزهای سال 89 با یکدیگر زمزمه کنند. نجواهنگ‌هایی چون «آمی‌دترجان»، «آی ربابه‌جان»، «کتولی» و... یک بار دیگر سوادکوهی‌های مقیم تهران را از فضای دود و آهن و غربت تهران جدا کرد.

به گفته گردانندگان گردهمایی،‌ روز دوم بعد از اعلام عمومی فروش بلیت، تمامی بلیت‌ها فروخته شده بود و بسیاری از مازنی‌ها از آمدن به تالار بازماندند. با این وجود خیلی‌ها خود را به مجموعه آزادی رساندند و با مساعدت مسئولان تالار بدون بلیت وارد سالن شدند. به‌دلیل استقبال زیاد، برخی از خانواده‌ها حدود 4ساعت سرپا برنامه را تماشا کردند، ضمن آنکه تمامی پله‌های دوطرف جایگاه هم پر شده بود.

روی تابلویی که در پاگرد راهروها به مردم خوشامد می‌گفت، شعر:«سوادکوهِ توارون خش بمونی/مقیم شهر تهرون خش بمونی/ ته که انی ونوشه کنه سما/ خاخرون و برارون خش بمونی» از سروده‌های شاعر خوب سوادکوه آقای حسن‌پور با عکس‌های زیبایی از شهرها و مناطق دیدنی مناطق سرسبز سوادکوه حسی نوستالژیک را برای مهمانان پدید می‌آورد.

در این برنامه مهمانان ویژه از فرمانداری سوادکوه، استانداری مازندران، مسئولان شهرها و شوراهای 4شهر سوادکوه و نمایندگان سوادکوه در مجلس حضور داشتند.

برنامه با نیم ساعت تأخیر شروع شده بود. ابتدا گروه موسیقی «نجما» به سرپرستی  حمید زمانی و به خوانندگی حسین زمانی با ساز قرنه پرویز عبداللهی،‌ قطعات زیبایی از ریزمقام‌های مازنی‌ را اجرا کردند که همزمان با اجرای گروه حاضران با دست‌ها و شواش‌های خود نوازندگان  را همراهی می‌کردند. گروه نجما در بخش اول قطعه بی‌کلام «نو چال» و سپس «کتولی»، «خاک سوادکوه» و »ترانه‌ ربابه‌جان» را اجرا کردند.

در ادامه برنامه گروه زندگی به سرپرستی علی حسن‌نژاد با لباس‌های محلی رسمآیین‌های منطقه سوادکوه را با حرکات نمایشی اجرا کرد. در این مراسم، آیین‌های عروسی، سرتراشان، مجمه‌سری، چکه‌سما و تشت‌زنی اجرا شد.  

شعرخوانی استاد شروین کاظمی معروف به «چکل» یکی از شاعران خوب مازندران و سوادکوه،  بخش‌ دیگر برنامه بود که گوشه‌هایی  از شعرهای خود را که به زبان تبری سروده بود، برای حضار قرائت کرد.

سپس کمدین معروف مازندران و سوادکوه آقای لطف‌الله سیفی معروف به «برهان» به اتفاق دو تن از هنرمندان دیگر لحظه‌های شادی را برای حضار رقم زدند. لطیفه‌ها و شوخی‌های محلی او  به همراه اجرا زیبای حرکاتش حاضران را به وجد آورده بود.

در ادامه برنامه شعبان نادری از شاعران خوش‌ذوق سوادکوه و سراینده تصنیف‌های معروفی چون «ورف‌سما» و  «تش‌سما» شعرهای تبری خود را قرائت کرد.

اوج همایش به گفته مجری برنامه، تجلیل از چهره‌های علمی و نخبگان سوادکوه بود که در عین حال از چهره‌های علمی کشور نیز به شمار می‌روند:

  • پروفسور عطاءالله قبادیان(استاد زمین‌‌شناسی)
  • دکتر داود هرمیداس باوند(دکترای روابط بین‌الملل دانشگاه واشنگتن دی‌سی)
  • دکتر داریوش گوران سوادکوهی(پزشک و جراح متخصص ارتوپدی)
  • خانم نصیبه احمدی (مخترع)
  • رمضان صالح‌نژاد (قهرمان تیراندازی پارالمپیک)

 از سوی برگزارکنندگان تجلیل شدند و لوح یادبود به آنان اهدا شد.

دکتر قبادیان در سخنان کوتاهی هدف از ایجاد تشکل‌ها را ایجاد امکانات برای شهروندان، ارائه طرح و برنامه برای شهرهای و روستاهای هدف، کم کردن مشکلات مردم منطقه و همکاری با مسئولان و دست‌اندرکاران منطقه‌ برای رفاه عموم دانست و گفت که سابقه تشکل‌های اروپایی نشان می‌دهد که مردم برای حل مشکلات خود بیش از آنکه بخواهند به دولت وابسته باشند، با ارائه طرح‌ها و شرکت در کارهای جمعی مشکلات همدیگر رارفع می‌کردند. وی در ادامه افزود: یکی دیگر از وظایف تشکل‌های مردمی حفظ فرهنگ بومی است، اما نه به آن صورت که دچار تعصب شوند. وی حفظ زبان مادری را مهم دانست، اما یادآور شد که زبان تبری را برای آنکه بتوان زبان شیرین فارسی اشاعه داد، می‌توان حفظ کرد. او معتقد است که زبان‌های بومی در کنار زبان مادر احساس هویت می‌کنند و نباید زبان اصلی را که فارسی است، برای زبان بومی فراموش کرد. به اعتقاد زبان‌های محلی زبان فارسی را زیباتر می‌سازند.

بعد از سخنان پروفسور قبادیان، خانم لیلا احمدی کمرپشتی از شاعران جوان بخش‌هایی از سروده‌های خود به زبان تبری را قرائت کرد. سپس اکبر رستگار نوازنده و خواننده مازندرانی بخش‌هایی از نواجش‌های مازنی را اجرا کرد که فضای سالن را متحول ساخت.

گروه نجما در پایان برنامه یک بار دیگر روی سن آمد و بخش‌های دیگری از موسیقی مازندرانی را اجرا کرد. در این بخش ابتدا «پیش‌نوازی بی‌کلام» اجرا شد. تصنیف بهار‌، جلوداری و بلبل سر دار و در آخر تصنیف «ای بونه بهار» از دیگر بخش‌هایی بود که گروه نجما به همراه مازندرانی‌های داخل سالن به بهار سلام دادند.  

شب خوش مازندرانی‌ها در تالار آزادی با رقص برف در میدان آزادی کامل شده بود.

منبع: (عادل جهان آرای.روزنامه همشهری مازندران،اسفند1389)

/ 2 نظر / 57 بازدید
عادل

سلام. سعیدجان ؛ از گزارش‌ات ممنونم. و ممنون‌تر آنکه گزارش مراسم سوادکوهی‌ها را در وبلاگتان گذاشتید... البته در باره جشن تتی دو تا مطلب در روزنامه همشهری مازندران روز 3 خرداد چاپ کردم... ولی به دلیل مشکلات نرم‌افزاری نتوانستم آن را در سایت بگذارم... شايد همين روزها بتوانم تصوير آن را در سايت بگذارم... امیدوارم موفق باشی...

محمد

جالب بود. چقدر خوبه اين برنامه ها گسترش پيدا كنه و اطلاع رساني مناسبي هم صورت بگيره.ضمنااز اين كه فهميدم اين بزرگاني كه نام برديد مربوط به منطقه سوادكوه هستند، خيلي لذت بردم.